Na tému: Načo sú mi priatelia, veď mám Facebook

Autor: Maroš Šuriňák | 24.2.2016 o 11:10 | (upravené 24.2.2016 o 18:06) Karma článku: 2,83 | Prečítané:  1336x

Facebook, tak často rozoberané médium. Keď máte Facebook máte všetko, myslia si poniektorí. Ale je to skutočne tak? Je Facebook náš novodobý priateľ a dokáže uspokojiť všetky naše sociálne potreby?

Keď prišiel Facebook bolo to veľké boom pre všetkých, rozšíril sa ako vírus HIV a možno aj viac. Zrazu všetci mali priateľov, zrazu bol každý spokojný, aj tí čo nemali priateľov zrazu mali tisícky, každý s úsmevom na tvári. Ale pýtam sa, je tento úsmev skutočný? A trvalý? Je toto šťastie to práve? Nie je. V skutočnosti je Facebook ako droga, ničí nás z vnútra aj z vonku. Trávime na ňom každú sekundu nášho času len tak nič nerobením a rolujeme si nástenku, sledujeme všetko a čakáme. Na čo? Na to kedy nám vyskočí červené upozornenie. A keď tá chvíľa nastane zrazu nás zaplaví pocit šťastia, hormón endorfín nás naplní od hlavy až po päty. Krásna chvíľa. Toto je človek? Ani si to neuvedomujeme ale stáva sa z toho závislosť. „Nie Maroš isto nie, závislosť na FB čo si?“ Spýtajte sa sami seba že koľkokrát za deň ste bez telefónu? Berieme si ho všade. Sociálny kontakt zrazu pre nás stráca zmysel. „Veď načo?“  Ľudia začali okolo seba stavať neviditeľné múry ktoré nás pomaly zabíjajú. Prídem do kaviarne, partia ľudí ktorý sú síce spolu ale aj tak vidíte modrý odraz na ich tvári. Toto je človek v 21. storočí? Videli ste film zombie? To nie je horor film. To je realita. Realita dnešného sveta. Táto nákaza sa rozšírila do nášho sveta a šíri sa ďalej.

Ale poďme do hĺbky. Niečo sa pokazilo. Človek sa pokazil. Čo spôsobuje závislosť? Napr. na heroíne? Samozrejme heroín. Keď ide tvoja babka na operáciu bedrového kĺbu dávajú jej diacetylmorfín vo veľkých dávkach a pritom keď sa vráti z nemocnice nepôsobí ako narkoman. Prečo? Vráti sa tam kde patrí. Medzi svojich. Doma ju niekto čaká, má sa kde vrátiť. Videl som jedny štúdia kde dali do klietky potkana a dali mu tam nádržku s drogou a nádržku s čistou vodou. Čo myslíte z ktorej pil? Práve z tej kde bola droga. Ale jeden lekár si po čase všimol že ten potkan je tam sám. Nebolo to hneď, až po rokoch, skúmali jeho myslenierozmýšľanie. Tak pridali do klietky ďalších potkanov. Takisto ako v prvom prípade dali tam dve nádržky s vodou. Jednu s drogou druhú s vodou. Ani jeden sa nedotkol tej s drogou. Tak ako potkan, obyčajné zviera, tak aj človek potrebuje kontakt s realitou. Povedal by som že to je až životne dôležité byť s ľuďmi a byť v niekto v spoločenstve. A tak by som chcel aj povedať že neodsudzujme zbytočne tých ktorý trpia závislosťami, nevieme ich príbeh, nechodíme v ich topánkach. Radšej nebuďme ovce a skúsme im pomôcť.

Spoločenstvo alebo skutočné priateľstvo nevybudujeme tak, že budeme sedieť za FB, to proste nejde. Skutočné priateľstvo musí mať základ a poriadny nemôže byť postavený na „ničom“ ale na prežití spoločných chvíľ s tým druhým. Musí byť postavený na skale nie na piesku lebo sa rozsype ako domček z karát.  FB nie je realita, budem sa opakovať priatelia ale človek potrebuje spoločnosť ako soľ. FB vám priateľov nenahradí a bodka.

Určite to poznáte keď máte frajerku/frajera a sledujete na FB každý jej/jeho krok. Všetko čo olajkuje, všetko čo zazdieľa. Najhoršia chvíľa prichádza vtedy keď lajkne fotku vášmu najlepšiemu kamarátovi/kamarátke alebo nejakému inému „kohútovi/kure“ hh. Vtedy priatelia začína žiarlivosť ktorá môže viesť až k rozpadnutiu vzťahu/priateľstva. Váš vzťah musíte, proste musíte stavať na pevných-realitných základoch.

Na záver by som to zhrnul tak že FB ostane ale my nie, online profil bude žiť naveky my v realite nie, viem, nech to znie akokoľvek morbídne zamyslime sa nad tým koľko času trávime na FB, nikdy nevieme kedy sa náš čas naplní a tak trávme čas so svojimi priateľmi/najbližšími, budujme vzťahy v realite nie v online svete. A hlavne rozmýšľajme ako používame svoju sociálnu sieť a aj načo ju používame aby našim heslom zostalo stále Cogito, ergo sum (myslím teda som) a nie nemyslím teda žijem v online realite. Pamätajte si hodiny robia tik-tak. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?